Image

"Специфіка наративних стратегій романів антитоталітарного спрямування "Хлопчик у смугастій піжамі" Джона Бойна та "Крадійка книжок" Маркуса Зузака"

Навчальний заклад: Ворожбянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Лебединської міської ради Сумської області

Автор: Пугач Карина Ігорівна

Відділення: Літературознавство, фольклористика та мистецтвознавство

Секція: Зарубіжна література

Область: Сумська

Опис:

Дослідницьку роботу присвячено компаративному аналізу наративних стратегій романів «Хлопчик у смугастій піжамі» Джона Бойна та «Крадійка книжок» Маркуса Зузака. Вперше в колі проблематики вітчизняного літературознавства зроблено повний порівняльний наратологічний аналіз зазначених вище романів. За результатами дослідження установлено, що наративна стратегія – це процес вибору й поєднання способів і прийомів організації оповіді. Романи «Хлопчик у смугастій піжамі» Джона Бойна та «Крадійка книжок» Маркуса Зузака мають схожу тематику та проблематику, однак історії подані у них за допомогою різних засобів. Зокрема, наратор у творі «Крадійка книжок» – відокремлений художній образ і є активним учасником, а в романі «Хлопчик у смугастій піжамі» він незримий і всюдисущий. Система персонажів досліджуваних творів побудована за схожими принципами, а от роль кольорів, звуків і запахів у Маркуса Зузака значно вагоміша, ніж у Джона Бойна. Є відмінності і в побудові хронотопу творів. Так, у «Крадійці книжок» він має характер фрагментарності та покадровості, а для стилю оповіді «Хлопчика у смугастій піжамі» більше характерна лінійність викладу з вкрапленнями ретроспекції.