Image

Порівняльна морфолого-анатомічна характеристика листків хамерію вузьколистого (Chamerion angustifolium (L.) Holub) і їх недопустимої домішки листків золотушника канадського (Solidago canadensis L.)

Навчальний заклад: Комунального закладу «Харківська спеціалізована школа I-III ступенів №16 Харківської міської ради Харківської області імені В.Г. Сергєєва»

Автор: Муртузалієва Альбіна Романівна

Відділення: Хімія та біологія

Секція: Ботаніка

Область: Харківська

Опис:

Останнім часом значно зросла популярність чайного напою із листків хамерію вузьколистого (Chamerion angustifolium (L.) Holub), крім того ця лікарська сировина входить до складу рослинних зборів, що реалізуються через аптечні мережі. Листки хамерію найчастіше заготовляють до цвітіння, тому відсутність суцвіття ускладнює ідентифікацію рослини та суттєво підвищує ризик заготівлі морфологічно схожих видів. Однією з можливих домішок є золотушник канадський (Solidago canadensis L.), що має інші смакові та лікувальні властивості. Тому метою роботи стало макро- та мікроскопічне вивчення листків хамерію та золотушника й встановлення морфолого-анатомічних відмінностей між цими видами сировини. В роботі наведено обґрунтування недопустимості використання листків золотушника, як замінника листків хамерію згідно даних літератури. У результаті дослідження встановлено, що ці види мають приблизно однакові за розмірами ланцетні сидячі листки, які розташовані почергово, проте відрізняються кольором, формою краю листкової пластинки, жилкуванням та опушенням. Листки цих рослин мають дозовернтральну листкову пластинку, подібну форму клітин та характер стінок верхньої і нижньої епідерми, місцями складчату кутикулу на нижній поверхні, однаковий тип продихового апарату. Відмінності між ними полягають у типах трихом, наявності продихів на верхній і нижній поверхні листкової пластинки, присутності вмістилищ, включень оксалату кальцію та гідатод. Виявлені ознаки є достатніми для диференціації цих видів сировини і будуть використанні при розробці інформаційного листа по заготівлі і методик контролю якості листків хамерію для фармацевтичних підприємств.